کاهش ریسک

مدیریت ریسک دارای سه مرحله است. مدیریت ریسک، ارزیابی ریسک و کاهش ریسک. مدیریت ریسک یک فرآیند شناسایی ریسک، کاهش آن تا سطحی قابل قبول و در نهایت ارزیابی و نتایج روی سیستم است.

 مدیریت ریسک فرآیند شناسایی ارزیابی و کنترل ریسک‌های اتفاقی بالقوه‌ است. مدیریت ریسک، ریسکها را به وسیله کنترل آنها و تأمین مالی خسارت‌هایی که به رغم تلاش‌های کنترل خسارت اتفاق افتاده‌اند، اداره می‌کند.

 اهداف مدیریت ریسک و اهمیت آن

 مهمترین هدف مدیریت کمک به سازمان در مدیریت بهتر ریسک‌های مربوطه به مأموریتش است. هدف مدیریت ریسک IT مدیریت ریسک‌های مربوطه به مأموریت‌های IT است و این، از طریق زیر امکان‌پذیر است:

  • تأمین امنیت بیشتر سیستم‌های IT که وظیفه ذخیره پردازش و انتقال اطلاعات سازمان را به عهده دارند.
  • کمک به مدیر در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه مربوط به ریسک و در نتیجه تعدیل مخارج که بخشی از بودجه مربوطه به IT است.
  • کمک به مدیر ارتقاء سیستم‌های IT به دلیل حمایتهای ناشی از عملیات مدیریت ریسک به طور کلی می‌توان اهداف مدیریت ریسک را به صورت زیر بر شمرد:

۱- بقاء سازمان، ۲- صرفه جویی در هزینه‌ها، ۳- حفظ سطح قابل قبولی از نگرانی و اضطراب، ۴- ثبات عایدات (درآمدها) از طریق محدود نمودن کاهش‌های پیش‌بینی نشده یا جریانات نقدی ناشی از خسارات، ۵- عدم توقف عملیات به دنبال وقوع یک خسارت، ۶- رشد مداوم سازمان، ۷- ایفای مسئولیت اجتماعی و محدود نمودن خسارت به خود سازمان.

 فواید و اهمیت ریسک

 مدیریت ریسک به مدیران کمک می‌کند تا بتواند هزینه‌های عملیاتی و اقتصادی خود را تعدیل کرده و آنها را در اتخاذ بهترین تصمیمات یاری می‌دهد. یک شیوه مناسب مدیریت ریسک چنانچه به خوبی پیاده‌سازی شود. می‌تواند به مدیران در شناسایی عوامل کنترلی مناسب کمک کند. تا بتواند امنیت لازم را در تحقیق مأموریت سازمان پیاده کنند و در نتیجه می‌تواند بقای سازمان را تضمین کرده و سازمان را از خطر ریسک‌های کوچک و بزرگ موجود مصون بدارد به طوری خلاصه فواید مدیریت ریسک را به طور اجمال می‌تواند بررسی کنیم.

 افزایش کارآیی و اثربخشی تسهیلات و روان سازی کاهش هزینه سرعت عمل و کاهش زمان انجام عملیات بهبود ارتباطات، اطمینان از کنترل روی سیستم شناسایی تهدیدات مربوط به پروژه یا سیستم و کمک در تحقیق به موقع اهداف

 

 حیطه مدیریت ریسک

 در فرآیند شناسایی ریسک پس از تعیین اثر و احتمال ریسک بایستی آنها را روی یک طیف از بسیار بالا تا بسیار پایین طبقه‌بندی کرد و سپس به اولویت بندی ریسکها پرداخت تا به مهمترین آنها در اسرع وقت پاسخ گفته شود. برای تصمیم‌گیری روی اولویت‌بندی ریسک‌های شناسایی شده بایستی با توجه به خصوصیات نوع عملیات و حساسیت منابع سازمان یک حد آستانه برای سطح ریسک سازمان تعریف کرده و برای سطوح بالاتر از آستانه اقدامات لازم صورت گیرد.

تماس

دفتر مرکزی : تهران ، خیابان آزادی ، خیابان کارون ، پلاک ۶۹۷ ، واحد۲

387 190 66 - 392 190 66

444 378 66 - 426 873 66

78 60 66 36 - 026

SMS: 3000531247

Info@omidanco.com

نقشه

برای مشاهده بهتر، روی نقشه کلیک کنید.

ورود به سایت

همه حقوق برای فناوری اطلاعات و ارتباطات امیدان محفوظ است omidan ١٣٩2-١٣٨٨ ©